Anneler Günü haberi: En büyük sorunları ne… Bakan Şimşek bu haberi dikkatle okuyacak


İstanbul Planlama Ajansı’nın ‘İstanbul’da Anne Olmak’ araştırmasına göre, 10 üzerinden yapılan değerlendirmede, çalışan annelerin yaşam memnuniyeti 4,4, ev hanımlarının ise 4,6 oldu.

Araştırmaya göre, İstanbullu annelerin ev içi gündeminin yüzde 52’sini ekonomik sorunlar oluşturuyor.

İstanbullu annelerin %33,1’i çalışıyor, %66,9’u ise çalışmıyor. Çalışan annelerin yaşam memnuniyeti 10 üzerinden 4,4 iken, çalışmayan annelerinki 4,6 olarak kaydedildi.

Çalışmayan annelerin %65,2’sinin çalışmama sebebi ev işleri ve bakım emeğiyken, diğer sebepler arasında iş bulamama (%5,6) ve aile izni olmaması (%1) bulunuyor.

Yılın ilk 3 ayında İstanbullu annelerin ev içi gündemi %52,2 ile ekonomik sorunlar ve %17,8 ile 31 Mart yerel seçimleri oldu.

Ekonomik sıkıntılar altında, İstanbullu annelerin yalnızca %39’u eğer isterse iki günde bir etli yemek yiyebileceğini, %33,6’sı yeni kıyafet alabileceğini, %30,7’si yılda bir haftalık tatil yapabileceğini düşünüyor.

Yine araşştırmaya göre, sadece yüzde 39’luk bir grup anne iki günde bir et yemeği yiyebildiğini, yüzde33’6’sı yeni kıyafet alabileceğini, yüzde 30,7’si yılda bir kez şehir dışında tatil yapabileceğini ve yüzde 26,8’i haftada bir sosyal etkinliğe katılabileceğini düşünüyor.

Araştırmada şu önerilere yer verildi:


İBB’nin İstanbullu annelerin yaşamını kolaylaştırmak amacıyla sunduğu hizmetler de şöyle sıralandı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x